Zpackaný život Florky B. - Yvonne Keuls

6. červen 2009 | 19.02 |

Knížka, která vypráví o další mladé narkomance Florce Bloemové. Je tu popsaný celý její dosavadní život. Od narození, kdy jí její matka musela dát pryč, protože by nebyla schopná se zárověň postarat i o její sestru Bep. Od malička se stěhuje z jednoho ústavu do druhého nikde nevydrží kvůli problémovému chování. Ani v pěstounských rodinách dlouho nevydrží a to se projevuje na její psychice.Po delší době se shledá znovu se svou matkou. Je zde popsána její cesta k drogám, její pocity...Jak se postupně dostala až k prostituci ve svých 14 letech.Autorka se ve svých pracích soustřeďuje na ožehavá témata jako je např. osud heroinových kurviček jako v této knize.
"Plav od těch dveří, no tak plav!" křičela na mě Bepka.
"Plav, nebo tě od nich vykopám!"
Vší silou, která mi ještě zbyla, jsem se stočila do klubíčka. Nenechám se vykopat! Stáhla jsem hlavu mezi ramena a čekala, až dopadne první rána.
Jenže nedopadlo nic.Bylo ticho.Bylo tak dlouho ticho, že mě chytla zvědavost a zvedla jsem hlavu. A tehdy jsem uviděla, jak Bepka stojí u matrace a jak na něco kouká. Na něco, co tam leželo v kalužince měsíčního světla. Popadla to a podívala se na mě. Šklíbila se, když řekla:"Jestli se nehneš od těch dveří, tak ho vyhodím do zahrady."
-------------------------
Posudek ze školy
Flora navštěvuje druhou třídu.Je to živé, neposedné dítě, které je ustavičně v pohybu. Nepřetržitě si hraje s vlastními prsty nebo s tužkami, tahá se za vlasy, mne si oči, až je má úplně červené, žvatlá a houpe se na židli. O velké přestávce se nedokáže shodnout s ostatními dětmi, třebaže se snaží vynutit si jejich pozornost rozličným dorážením. Když na ně někdy začne nevhodně dotírat, může se stát, že se proti ní obrátí celá skupina. V takových případech hned běží žalovat učitelce: "Všichni na jednoho, to se nedělá!" Když jí učitelka domlouvá, že si začala sama, prudce to popírá. Nakonec se otočí a jde trucovat stranou.
Flora je průměrná žákyně. Při čtení překrucuje slova, takže věty nemají smysl...
Psychologicko-psychiatrické vyšetření
Flora působí většinou nervózním dojmem, často se však chová bez zábran. Při prvním setkání se má na pozoru, brzy se ale začne chovat roztomile.Nikdy není zcela spontánní, třebaže mluví velmi živě. Určitá nervózní nejistota, jež je pro ni dost charakteristická (lehké potřásání hlavou, působící poněkud nepřirozeně), je způsobena fyzickým neklidem a dále tím, že by ráda působila sympaticky, má velkou potřebu uznání, ale neví, jak si je získat.
Flora vypráví bez vyzvání a poněkud afektovaně, že má dva tatínky a dvě maminky...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře