My děti ze stanice ZOO

6. červen 2009 | 12.24 |

Christiane Vera Felscherinow (*20.5. 1962)

Bible mezi knížkami s drogovou tématikou.

Christiana se poprvé ve svých dvanácti letech setkala v evangelickém centru pro mládež s hašišem, ve třinácti na diskotéce s heroinem.Brzo se stala na drogách závislou, přes den chodila do školy a odpoledne si spolu se svými přáteli-narkomany vydělávala na stanici ZOO peníze na drogu prostitucí.Její matka skoro dva roky netušila nic o dvojím životě své dcery.Christiane F. vypráví s obdivuhodnou snahou o přesnost a s odzbrojující otvřeností o osudech dětí, o kterých se veřejnost dozvídá až z titulků novin, které oznamují jejich smrt.Příběh Christiany F. se opakue každý den kdekoliv u nás...

Kai Hermann, Horst Rieck

S Christianou F., které tehdy bylo 15 let, jsme se pokali na začátku roku 1978 v Berlíně, kde musela vypovídat jako svědkyně při jednom procesu.Domluvili jsme se s ní na rozhovoru, který nám měl pomoci při sběru materiálu o situaci mladistvých.Vyhradili jsme si na rozhovor dvě hodiny.Z těch dvou hodin byly nakonec dva měsíce.Brzo jsme opustili roli novinářů a stali se jejími zaujatými posluchači.Z magnetofonových záznamů rozhovorů vznikla kniha My děti ze stanice ZOO.Připadalo nám, že příběh Christiany vypovídá o situaci velké části mladistvých mnohem lépe než jakákoli pečlivě vypracovaná zpráva.Christiana měla na knize velký zájem, protože stejně jako všichni narkomani si přála, aby už konečně bylo prolomeno rozpačité mlčení o drogové závislosti dospívajících.Všichni členové její narkomanské party, kteří dosud žijí, a také rodiče, tuto knihu podpořili.

Christianiny nejbližší...

Babette D., ,,Babsi´´, najbližší Christianina kamarádka, zemřela 19.7. 1977 ve čtrnácti letech.Tato nevlastní dcera proslulého piansty byla ve své době nejmladší obětí heroinu v Západním Berlíně.

Andreas W., ,,Atze´´, zemřel 7.4. 1977.Byl prvním chlapcem, do kterého se Christiana zamilovala.Záměrně si píchl nadměrnou dávku heroinu a zanechal dopis na rozloučenou, ve kterém všechny své vrstevníky varoval před heroinem.

...Na záchodě byl jeden herák, taky si právě píchnul.Jeden z těch starejch, vodepsanejch.Zeptala jsem se ho, jestli by mi půjčil svý nádobíčko.Podal mi ho.Jenže jsem dostala strašlivej strach vrazit si jehlu do žíly.Nasadila jsem ji, ale prostě jsem to nedokázala, i když jsem dobře věděla, jak se to dělá, často jsem se dívala na druhý, když si píchali.Detlef a Tina dělali, jako by jim to bylo úplně fuk.Musela jsem poprosit toho starýho heráka, aby mi pomoh.Hned  mu samozřejmě došlo, že to dělám poprvé.Cejtila jsem se před ním děsně blbě.

Řek že tím začíná můj konec. . .

Tato kniha byla několikrát vydaná v různých výtiscích:

Obálka: My děti ze stanice ZOO

http://christianef.jarophoto.de/chrispics.html Christiane ve skutečnosti

http://christianef.jarophoto.de/pictures.html Fotky

http://christianef.jarophoto.de/interviews.html Interview

http://zpravy.idnes.cz/hrdinka-romanu-my-deti-ze-stanice-zoo-pry-znovu-propadla-drogam-psy-/zajimavosti.asp?c=A080811_163826_zahranicni_vik z r. 2008

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře